Воскресенье, 28.02.2021, 10:06
Меню сайта
Block title
Статьи [12]
Категории раздела
Статьи [12]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
 • Официальный блог
 • -->

  Каталог статей

  Главная » Статьи » Статьи

  "100 років боротьби"

  Саме з березня 1917 року українська політична еліта поступово відроджує традицію української державності, тим самим закладаючи перші цеглини в становленні молодої держави. 
  Наприкінці лютого 1917 року в Росії почалася революційна трансформація суспільства в цілому. Звістка про лютневі події в Петрограді схвилювала громадськість. За цих обставин різко активізувався український народний рух провідною ідеєю якого стає національне визволення. Починаються мітинги, зібрання, з'їзди, на яких трудящі вимагали української школи, української преси, українізації війська тощо. 

  Виникла потреба створити єдиний центр, що об'єднав би всі українські сили. З цією метою в Києві 4(17) березня 1917 р. Товариство українських поступовців (ТУП) заснувало Українську Центральну Раду. Крім членів ТУП, до неї увійшли представники різних українських політичних угрупувань та організацій. До її лав вступали різноманітні представники інтелектуальної еліти України: відомі українські письменники, історики, юристи, діячі кооперації, інші. Важливу роль в її діяльності відіграли такі постаті як: В. Винниченко, С. Єфремов, Б. Мартос, С. Петлюра, І. Стешенко, П. Христюкта, плідна праця яких заслуговує окремих статей. 

  А на чолі ЦРУ став видатний український історик, активний діяч українського національного руху Михайло Грушевський. Про якого надалі і піде мова. 

  Народився Михайло Грушевський 29 вересня 1866 року в місті Холмі (Польща, сьогодні Хелм) в сім’ї вчителя. Закінчивши гімназію в 1885 році, Михайло вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира. А після успішного закінчення університету він був прийнятий на посаду професора нещодавно створеної кафедри історії у Львівському університеті. Основна праця М.С. Грушевського була - 10-ти томна «Історія України-Русиі» - перше в українській історіографії монументальне дослідження історії України, перший том якої вийшов  саме у Львові в 1898 р. 
  В 1907 р. вчений переносить свою наукову діяльність до Києва, і видає книгу «Про старі часи на України», де в популярній формі виклав основні події історичного минулого українського народу. 

  У 1914 році Грушевський був заарештований. Щоправда під тиском масових протестів влада, зрештою, звільняє видатного вченого, але депортує разом з родиною до Симбірська. Невдовзі Грушевським дозволяють переселитися до Казані, де професор викладає у Казанському університеті. 

  В період з березня 1917 до квітня 1919 року М. Грушевський повертається на Україну і веде активну політичну діяльність. Обрання Михайла Сергійовича Головою Центральної Ради було, звичайно, визнанням передусім його величезних наукових досягнень, беззастережного авторитету серед українства. 

  Центральна Рада від імені якої виступив М. Грушевський, дістала широку підтримку не тільки на Україні, але й поза її межами. Після багатьох десятиліть гноблення всього українського, найголовнішим для діячів Ради стало прагнення досягти консолідації, єдності українського народу, представників різних політичних сил. Представниками Центральної Ради було прийнято чотири Універсали та цілий пакет соціальних програм, забезпечувалась свобода слова, поширення прав місцевого самоврядування, гарантії «розвитку всіх народностей на Україні сущих» та інші демократичні свободи. 

  Тогочасне українське суспільство радо вітало утворення Центральної Ради, бачачи у цій події фактично перший державотворчий акт нового часу. З УЦР українці пов’язували надії на розвиток національного руху, різноманітних громадських інституцій та відродження культури, без сумніву пророкуючи майбутнє державне відродження. 

   

  Категория: Статьи | Добавил: БДКМ (30.03.2017)
  Просмотров: 302 | Теги: #М.Грушевський, #100років_бородьби, #Краэзнавчий_музей | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0