Воскресенье, 28.02.2021, 10:11
Меню сайта
Block title
Статьи [12]
Категории раздела
Статьи [12]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
 • Официальный блог
 • -->

  Каталог статей

  Главная » Статьи » Статьи

  Михайло Грушевський : історичні поступи та здобутки.

  Народився Михайло Грушевський 29 вересня 1866 року в місті Холмі ( Польща, сьогодні Хелм) в сім’ї вчителя. У 1870 році родина Грушевських переїхала на Північний Кавказ, куди батько Михайла одержав призначення на посаду інспектора шкіл. Здобувши домашню початкову освіту, у 1880 році Михайло був зарахований до третього класу Тифліської гімназії. Навчався він легко, встигав з усіх предметів, але найбільше приваблювали його українська історія і література. Закінчивши гімназію в 1885 році, Михайло вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира. Грушевському поталанило на справжнього вчителя – відомого історика, професора Володимира Антоновича. Під його керівництвом він підготував свої студентські наукові праці, які не втратили свого значення і сьогодні.  За рекомендацією професора В.Антоновича Грушевський був  прийнятий на посаду професора нещодавно створеної кафедри історії у Львівському університеті.

      Подальша доля Михайла Сергійовича, аж до Першої Світової війни, була пов’язана з Галичиною, де він завдяки плідній науковій і активній громадській роботі поступово став керівником  науково-культурного життя. Першим і основним завданням історика стала підготовка та читання курсів університетських лекцій з історії України. Іншим важливим  напрямком його діяльності була робота у Науковому товаристві ім. Т.Г.Шевченка. Але його основною працею стала розпочата саме у ці роки 10-ти томна «Історія України-Русиі» - перше в українській історіографії монументальне дослідження історії України. Ця праця стала найважливішою справою всього життя Грушевського. Перший том « Історії України-Руси» вийшов у Львові в 1898році. В основі цієї праці була покладена розроблена автором історична схема самостійного розвитку українського народу від найдавніших часів. Поєднуючи наукову роботу з культурно-освітньою, М. Грушевський зробив значний внесок у реорганізацію шкільної освіти в Галичині, відродження діяльності «Товариства любителів українського мистецтва», створення національного театру у Львові та організацію видавничого товариства.   У 1903 році М.С.Грушевський одержав запрошення від Вільної  школи в Парижі для читання курсу лекцій з історії України.

      Після революції 1905-1907рр. Вчений переніс свою наукову діяльність до Києва.Тут під його керівництвом було засновано Українське наукове товариство. Одночасно Грушевський розгорнув інтенсивну публіцистичну діяльність. Він друкує статті, присвячені тогочасним подіям в багатьох газетах та журналах. В 1907 році видав книгу « Про старі часи на України», де в популярній формі виклав основні події історичного минулого українського народу.

      Перша Світова війна докорінно змінила життєві і творчі плани Михайла Сергійовича. З Карпат, де він перебував на відпочинку, вчений переїхав до Відня, а пізніше до Італії та Румунії. І нарешті, у листопаді 1914 року йому вдалося здійснити свої прагнення і повернутися до Києва. Але відразу Грушевський був заарештований. Щоправда під тиском масових протестів влада, зрештою, звільняє видатного вченого, але депортує разом з родиною до Симбірська. Невдовзі Грушевським  дозволяють переселитися до Казані, де професор викладає у Казанському університеті.

      В період з березня 1917 до квітня 1919 року М.Грушевський повертається на Україну і веде активну  політичну діяльність. Обрання Михайла Сергійовича Головою Центральної Ради було, звичайно, визнанням передусім його величезних наукових досягнень, беззастережного авторитету серед українства.  Центральна Рада дістала широку підтримку не тільки на Україні, але й поза її межами в містах, де проходили мітинги, масові маніфестації на підтримку ідеї федералізму, якою від імені Ради виступив М. Грушевський. Після багатьох десятиліть гноблення всього українського, найголовнішим для діячів Ради стало прагнення досягти консолідації, єдності українського народу, представників різних політичних сил. Представнтками Центральної Ради було прийнято чотири Універсали та цілий пакет соціальних програм, забеспечувалась свобода слова, поширення прав місцевого самоврядування, гарантії «розвитку всіх народностей на Україні сущих» та інші демократичні свободи.

      Мабуть, у світовій практиці не знайдено долі, аналогічної долі, як самого Михайла Сергійовича Грушевського, так і його творчості, у тому числі його праць. Автор понад двох тисяч праць, талановитий професор-педагог, видатний історик, дослідник літератури, письменник, перекладач, етнограф, лідер впливових в Україні демократичних партій  – Михайло Грушевський на ниві освіти, науки, культури, громадсько-державної діяльності дістав не лише загальнонаціональне, а й міжнародне визнання. Можна погоджуватися чи не погоджуватися із ученим, шукати в його поглядах помилки чи недоречності, але незаперечним є його внесок у розвиток української держави і права.

  Науковий співробітник Білгород-Дністровського краєзнавчого музею Давид І.А.                    

  Категория: Статьи | Добавил: БДКМ (26.10.2016)
  Просмотров: 845 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Имя *:
  Email *:
  Код *: